و حتما با خود می‌گویید که ببین با یک ویدیو ساده چقدر درآمد می‌توانند کسب کنند. ادامه این مقاله به شما خواهد گفت که چگونه کسب درآمد کنیم و به همین راحتی هم که شما فکر می‌کنید نیست. اگر در مورد مدیریت کردن این برنامه  می‌خواهید بدانید مقاله مدیریت پیج اینستاگرام را بخوانید.

ولاگ چیست و vlogger کیست؟

ولاگ چیست: ولاگ (Vlog) مخفف عبارت ویدیو بلاگ (Video Blog) . اما خود بلاگ به این معنی است که: کسانی در فضای اینترنت وجود دارند که شروع به نوشتن حالات روحی و زندگی خود و یا یک سبک خاص و حتی نوشتن یک شغل و توضیح راجع به این مسئله، و درکل در مورد یک موضوع شروع به نوشتن و تولید محتوای متنی می‌کنند. که به این افراد بلاگر گفته می‌شود.

ولاگر چه کسی هست؟

اما کسی که همه کارهایی که در بالا گفته شد را در قالب ساخت ویدیو انجام می‌دهد را ولاگر می‌گویند. در واقع یک فرد که ولاگری می‌کند، از یک سبک،شغل،تفریح و… شروع به فیلم گرفتن در حجم زیاد و توضیح درباره آن ویدیو می‌کند. و در نهایت در یکی از شبکه های اجتماعی آن را انتشار می‌دهد.

این موضوع را هم باید بدانید که ولاگر در اینستاگرام فقط وجود ندارد و اصل این موضوع اصلا از این برنامه شروع نشده است. در ادامه به شما خواهم گفت که از کجا این موضوع رونق گرفت.

استوری را فراموش نکنید. یکی از راه های بهتر دیده شدن است.

چرا باید اقدام به ساخت vlog کنیم؟

اگر دقت کرده باشید، مخاطب های شبکه های اجتماعی دیگر علاقه ای به خواندن متن های زیاد و وقت گذاشتن برای این موارد نیستند. حتی اگر در اینستاگرام فعالیت محدودی هم داشته باشید به این نکته پی برده اید که محتواهای ویدیویی بازدید بیشتری نسبت به محتواهای عکس و نوشته دارد.

پس اگر قرار است که در اینستاگرام در هر زمینه ای که کار می‌‍کنیم به موفقیت برسیم باید نکات ریز و مهم را رعایت کنیم. ادامه مقاله را بخوانید تا فرق بین ولاگر و بلاگر و آموزش کسب درآمد از این طریق را به شما آموزش دهیم.

تفاوت بلاگر و ولاگر چیست

خب فکر می‌کنم تا اینجای کار متوجه فرق بین این دو نوع کسب و کار را متوجه شده اید. اما اگر بخواهیم واضح بگوییم کسی که فقط اقدام به تولید محتوای متنی و نوشتاری و عکس می‌کند از زوایای مختلف زندگی خود و حتی دیگران به بلاگر معروف است.

اما کسی که همین کار را با ویدیو انجام می‌دهد را ولاگر می‌گویند. این شخص می‌تواند در تصمیم گیری افرادی که او را دنبال می‌کنند تاثیر زیادی داشته باشد. علت اینکه این دسته افراد تاثیر زیادی در زندگی عموم مردم دارند این است که به صورت تخصصی یک موضوع را دنبال می‌کنند و به شما بدون هیچ چشم داشتی اطلاعات درستی می‌دهند.

چگونه یک ولاگر شویم | چگونه به یک ولاگر مشهور در اینستاگرام تبدیل شویم؟

اگر قرار است که از این طریق به کسب درآمد و یا شغل اول و حتی شغل دوم خود فکر هم کنید، نیاز است که یکسری مطالب را قبل از شروع کردن بدانید.

خب مراحل زیر را قبل از اینکه هر اقدامی در مورد این نوع کسب درآمد کنید بخوانید:

 1. آیا شما هدفی برای این کار انتخاب کرده اید؟ هدف شما از این کار فقط کسب درآمد است یا داشتن علاقه به آموزش دادن به مردم و انتشار دادن اطلاعاتی که در سر دارید؟
 2. چه حرفه ای یا چه شغلی را دوست دارید؟ و یا چه اطلاعاتی در مورد چه زمینه ای می‌خواهید با دیگران به اشتراک بگذارید؟
 3. چند ولاگر را در شبکه های اجتماعی خود دنبال کرده اید؟ اطلاعاتی از نحوه کار آنها دارید؟ با این موضوع آشنا هستید؟
 4. خودتان را برای سختی و دریافت کامنت های منفی و یا بازخوردهای منفی آماده کرده اید؟
 5. اعتماد به نفس کافی برای قرار گرفتن جلوی دوربین را دارید؟
 6. گاهی اوقات نیاز است که ظاهر خود را برای گرفتن فیلم عوض کنیم. خود را برای رسمی تر بودن آمده کرده اید؟

6 نکته مهم که چگونه تبدیل به یک ولاگر شویم (حتما بخوانید آموزش ولاگری)

در این قسمت آموزش ولاگر شدن در اینستاگرام و در هر برنامه دیگری را یاد خواهیم گرفت. یک فرد که تمام وقت خود را در این زمینه گذاشته است با نکات ریز اینستاگرام آشناست اگر این نکات را نمی‌دانید یکی از این موارد ایجاد هایلایت اینستاگرام است.

1-انتخاب هدف

کسب درآمد از ولاگری به همین راحتی ها که شما در شبکه های مختلف می‌بینید نیست. اما آنقدرها هم سخت نیست که نتوانید.

هدف شما از تبدیل شدن به بلاگر چیست؟

برای تفریح این کار را می‌کنید و یا برای کسب درآمد؟ مشخص کنید که چرا اینکار را باید انجام دهید. اگر برای کسب درآمد است باید همه نکات را در این موضوع رعایت کنید. اگر برای تفریح و سرگرمی است خیلی نیاز به رعایت بعضی قانون ها نیست. استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام به شما کمک می‌کند که مطالب بهتری بسازید.?

2-انتخاب یک موضوع

چه اطلاعاتی را با دیگران می‌خواهید به اشتراک بگذارید؟ چند راه دارید به راه های زیر فکر کنید و ببینید در کدام دسته قرار می‌گیرید:

 • اطلاعاتی را از قبل بلدید و در آن حرفه ای هستید و می‌توانید آن را ولاگری کنید
 • اطلاعاتی را از منبعی به دست اورده اید و می‌خواهید آن را به مردم هم آموزش دهید
 • هیچ اطلاعاتی ندارید و فقط به یک زمینه خاص علاقه دارید

اگر اطلاعاتی را از قبل دارید که هیچ اما اگر دو مورد آخر را انتخاب کرده اید باید بدانید که خیلی بیشتر از کسانی که در یک زمینه حرفه ای هستند باید تلاش کنید. برای ولاگر اینستاگرام  و یا هر شبکه دیگه ای شدن باید اول خودتان حرفه ای یک زمینه و متخصص آن موضوع شوید و بعد شروع به یاد دادن یا تولید محتوا کردن برای دیگران کنید.

خودتان دقت کنید که کسانی که به زور یا با نداشتن اطلاعات کافی اقدام به تولید محتوا می‎کنند چقدر کامنت ها و بازخورد های منفی دریافت می‌کنند. پس این کار را اصلا انجام ندهید.

3-کسب اطلاعات در این زمینه

حتما 6 ولاگر را در زمینه علاقه خودتان در شبکه های اجتماعی مختلف و با ملیت های مختلف دنبال کنید. مثلا اگر قرار است که ولاگری زمینه نجاری را انجام دهید، 3 ولاگر ایرانی و 3 نفر خارج از ایران را دنبال کنید و ببینید که چه محتوایی با چه ویدیوهایی تولید می‌کنند تا با این زمینه آشنا شوید. یک ولاگر حرفه ای پیج خود را به تجاری تبدیل می‌کند. برای ساختن بیزینس اکانت اینستاگرام کلیک کنید.

4-بازخوردهای منفی

در هر زمینه ای که فعالیت کنید، کسانی هستند که با شما و محتوایی که شما تولید می‌کنید مشکلاتی را دارند. این دسته از افراد یا رقبای شما و یا کسانی هستند که منتقد کار و نحوه تولید محتوای پیج شما هستند.

نکته ای که مهم است داشتن روحیه و جنبه ی کافی در کار است. شما باید تحمل شنیدن بازخورد های منفی و حتی در بعضی موارد توهین هم داشته باشید. این موردی است که برای بزرگترین افراد مشغول در این کار هم گیش می‌آید.

5-اعتماد به نفس

برای ظاهر شدن جلوی دوربین اعتماد به نفس کافی را دارید؟ اصلا تا به حال یک ویدیو کوتاه از خودتان گرفته اید؟ بعد از نگاه کردن به این ویدیو چه حسی داشته اید؟ اگر خودتان از دیدن ویدیو های خود لذت نمی‌برید، یادتان باشد که دیگران هم لذتی نخواهند برد.

برای تبدیل به یک ولاگر مشهور شدن باید اعتماد به نفس و قوانین ایجاد ویدیو را بدانید.

یادتان باشد که در اوایل کار حتما چند ویدیو از خود بگیرید و ایرادات کار را برطرف  و بعد اقدام به انتشار کنید.?

6-ظاهر مناسب

اگر قرار است تبدیل به یک ولاگر یا اینفلوئنسر (شاخ مجازی) که با کارهای فان فالوور جمع می‌کنند شوید فرقی ندارد که با پیجامه هم جلوی دوربین بیایید. اما اگر می‌خواهید به یک فرد تاثیر گذار تبدیل شوید. کسی که مردم روی حرف آن حساب می‌کنند و او را در زمینه ولاگری قبول دارند باید ظاهری مناسب داشته باشید. منظور از ظاهر مناسب داشتن کت و شلوار و یا مانتو اداری نیست. یک پوشش معقول و مناسب داشته باشید.

ولاگر در کدام شبکه جتماعی؟

راه های ولاگر شدن در اینستاگرام و در دیگر شبکه های اجتماعی به یک شکل است و تفاوتی ندارد. اما استارت این موضوع از برنامه you tube شروع شده است.  ولاگر های معروف دنیا در این برنامه فعالیت دارند و دیگر شبکه های اجتماعی برای آنها اولویت کمتری دارد.

اما در ایران به دلیل موضوع فیلترینگ این قضیه با مشکلاتی مواجه است که معمولا افراد به دنبال اینکه چگونه در اینستاگرام ولاگر شویم می‌گردند. ادامه مقاله به شما خواهد گفت که چگونه تبدیل به یک ولاگر ثروتمند شویم. یکی دیگر از نکات مهم که باید بدانید نحوه گذاشتن alt (آلت تکست) روی عکس های اینستاگرام است.

ویژگی ها و قوانین ولاگری

بیاید معنی ولاگر در اینستاگرام را برای چند دقیقه کنار بگذاریم و به سراغ قوانین و یا موارد مهم در این حوزه برویم.

 1. موضوع آزاد است
 2. شما رسمی نیستید
 3. انواع شبکه های اجتماعی

موضوع آزاد است

اگر بدنبال این نوع کسب درآمد و یا سرگرمی هستید نگران موضوع نباشید. شما هر موضوعی را که می‌خواهید می‌توانید انتخاب کنید. حتی موضوع هایی که شاید از نظر شما عجیب و غریب باشند می‌تواند محبوبیت خاصی بین فالوورها داشته باشد.

این موضوع را فراموش کنید که چون در شغل خاصی هستید باید همان شغل را انتخاب کنید و به تولید محتوا بپردازید. هیچ قانونی برای انتخاب زمینه کاری وجود ندارد. در خارج از ایران کسانی که به این کار مشغوئل هستند در زمینه های مختلفی کار می‌کنند.

اما شاید این تفکر اشتباه در ما جا افتاده باشد که یک نفر تاثیر گذار باید خانم باشد. این محدودیت وجود ندارد و همه نوع جنسیتی می‌توانند فعالیت کنند.

شما رسمی نیستید

دقت کنید که شما در شکه های اجتماعی فعالیت دارید و این شبکه ها وابسته به هیچ ارگانی در کشور نیستند. پس رسمیتی در کار شما وجود ندارد. شما می‌توانید رد ویدیو های خود مانند یک اخبارگو عمل کنید و یا می‌توانید هر مدلی که بلدید صحبت کنید. برای معروفیت نیاز است که فالوورهای شما واقعی باشند. مزایا و معایب فالوور فیک اینستاگرام را بخوانید.

انواع شبکه های اجتماعی

اگر واقعا به دنبال کسب درآمد از این زمینه هستید خودتان را محدود به اینستاگرام نکنید. درست است که این برنامه خیلی محبوبیت در ایران دارد اما تنها راه ارتباطی برای شما نیست. ممکن است افرادی فقط در فیس بود وجود داشته باشند یا در واتس آپ، حتی ممکن است فردی در تلگرام باشد و در اینستاگرام نباشد. شبکه های ایرانی مثل آپارات و … را از دست ندهید.

اما شبکه های اجتماعی که می‌توانید فعالیت کنید:

 • تلگرام
 • اینستاگرام
 • واتس آپ
 • آپارات
 • نماشا
 • تماشا
 • یوتیوب

نحوه کسب درآمد از ولاگری در ایران

 1. گرفتن اسپانسر
 2. تبلیغات
 3. معروفیت
 4. شبکه های اجتماعی
 5. مقایسه
 6. آنباکسینگ

گرفتن اسپانسر

راهی که تمام ولاگر های دنیا از آن کسب درآمد می‌کنند همین است. می‌توایند برای خود اسپانسر بگیرید و ویدیو های خود را با آن اسپانسر انتشار دهید. به فرض مثال یک رستوران به شما مبلغی می‌دهد و در ازای آن نام بردن و یا معرفی آن رستوران را می‌خواهد. این کار می‌تواند در تمام ویدیو های شما ادامه دار باشد. مثلا در هر ویدیویی که درست می‌کنید بنویسید یا بگویید اسپانسر رستوران…

نوشته افزایش فالوور در اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا سریع تر به هدف خود برسید.

تبلیغات

از شرکت های مختلف چه در زمینه کاری خودتان و در هر زمینه دیگری می‌توانید محصولات شرکت ها را تبلیغ کنید.

معروفیت

اگر در این کار به قدری حرفه ای شوید که محبوب فالوورها باشید کسانی که در زمینه کاری آنها فعالیت می‌کنید به سراغ شما خواهند آمد و به شما سفارش تبلیغات می‌دهند?

شبکه های اجتماعی

اگر در یوتیوب یا آپارات به خوبی فعالیت کنید و ویدیو های شما بازدید بالایی داشته باشند می‌توانید از این شبکه های اجتماعی بابت بازدید هایتان هزینه دریافت کنید.

مقایسه

محصولات دو شرکت را با هم مقایسه کنید و بعد از معروف شدن از این راه کسب درآمد کنید. زمانی که شما دو محصول مرتبط با هم را مقایسه می‌کنید، فالوور ها برای خرید اطمینان بیشتری را دریافت می‌کنند و بیشتر سمت محصولی می‌روند که شما ویژگی های بهتری را برای آن نام برده اید. پس شرکت های بزرگ برای مقایسه محصولاتشان به شما سر خواهند زد و به شما هزینه مقایسه را می‌پردازند.

آنباکسینگ (نقد و بررسی)

جعبه گشایی راهی است که خیلی از ولاگر های معروف از این طریق کسب درآمد می‌کنند. یک محصول را از صفر تا صد برای شما بررسی و نقد خواهند کرد تا شما بدانید که این محصول را بخرید یا خیر.

در این مورد باید حتما صداقت داشته باشید. ویژگی های خوب و بد را همانگونه که هستند بازتاب دهید تا فالوور ها به صداقت شما پی ببرند و بتوانید تاثیر گذارتر شوید. استراتژی هشتگ گذاری در اینستاگرام را فراموش نکنید.

دقت داشته باشید که همیشه گرفتن پول از شرکت ها دستمزد شما نمی‌تواند باشد. گاهی می‌توایند خود محصولی را که تبلیغ می‌کنید بعنوان هزنیه دریافت کنید.

این 3 اشتباه را انجام ندهید ⛔

 1. تقلید ممنوع
 2. لودگی ممنوع
 3. کپی ممنوع

تقلید ممنوع

خودتان باشید. اگر قرار است دقیقا کارهایی را انجام دهید که یک شخص دیگر چه در خارج و چه در داخل ایران انجام داده است بهتر است این کار را ببوسید و کنار بگذارید. مثلا ولاگ سفر چیست؟ این موضوع را انتخاب می‌کنید و یک ولاگر معروف را شناسایی کرده و دقیقا همان چیزهایی را که او انجام می‌دهد شما هم تقلید می‌کند!

خب یعنی شما از خودتان هیچ چیزی ندارید که رو کنید؟ سبکی ندارید؟ پس چرا ولاگر شدید؟ این کار را رها کنید

لودگی ممنوع

شاخ مجازی هستید؟ برای فان آمده اید؟ به کارهای لوس و بی مزه خود ادامه دهید.

ولی اگر واقعا به دنبال معروفیت و محبوبیت هستید خوشمزگی بیش از حد را کنار بگذارید و جدی تر کار کنید. بگذارید محبوب مردم باشید تا مایع خنده و سرگرمی آنها

کپی ممنوع

از خودتان محتوا تولید کنید. این اشتباه که دقیقا همان محتوایی که یک شخص دیگر گذاشته را انتشار ندهید. فالوورها بیهوش نیستند و در همه جا فعالیت دارند . از دست دادن یک نفر هم روی کار شما تاثیر گذار است. پس خودتان باشید.

کلام آخر

ولاگری یکی از راه های کسب درآمد از اینستاگرام است. شما بیش از 20 روش دیگر دارید که می‌توانید از طریق آن از اینستاگرام پول در بیاورید. پس اگر می‌خواهید که در این زمینه فعالیت کنید اطلاعات خود را بیشتر کنید و سریع ر تا کسی جای شما را در این حوزه نگرفته فعالیت خود را شروع کنید. اگر از ولاگری نمیتوانید کسب درآمد کنید اموزش رایگان کسب درآمد از اینستاگرام را بخوانید.